نورپردازی سقف

نور از مهمترین بخش‌های زندگی همه‌ی ما انسان‌هاست به طوری که درصورت‌عدم وجود آن بسیاری از فعالیت‌های ما مختل می‌شود. نورپردازی یکی از مهمترین ویژگی‌های هرفضایی به شمار می‌رود؛ بنابراین نورپردازی سقف آشپزخانه نیز به عنوان یک فضای منحصر به فرد، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ که در این مطلب تصمیم داریم توضیحاتی در رابطه با نورپردازی سقف آشپزخانه را با الگوبرداری و الهام از ترفندهای طراحان داخلی خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

انواع نورپردازی سقف

همانگونه که می‌دانید میزان نوری که در مناطق مختلف خانه و یا محل کار شما استفاده می‌شود، یکسان نیست. به عنوان مثال میزان نوری که در اتاق مطالعه تعبیه می‌شود با میزان نوری که در اتاق خواب شما تعبیه می‌شود، متفاوت است. بنابراین نورپردازی درست و اصولی تاثیر بسزای در زیبایی محیط شما دارد. نورپردازی سقف منزل انواع مختلفی دارد و با توجه به شرایط محیط طراحی و استفاده می‌شود. ما در این قسمت به بررسی انواع مختلف نورپردازی و مکان‌هایی که نورپردازی در آن کاربرد دارد می‌پردازیم.

نورپردازی سقف پذیرایی مدرن

شاید برای برخی از افراد مهم‌ترین قسمت خانه، اتاق پذیرایی باشد چراکه بیش‌تر مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. روش‌های متنوعی برای نورپردازی سقف پذیرایی وجود دارد اما نکته حائز اهمیت، توجه به ابعاد و مساحت فضا و سبک پذیرایی است. به طور معمول بیش‌تر افراد ترجیح می‌دهند برای نورپردازی پذیرایی از لوستر استفاده کنند. اما برای سقف کناف پذیرایی، نور مخفی یا هالوژن بسیار پرکاربرد است.

نورپردازی سقف
سقف آشپزخانه

نورپردازی سقف آشپزخانه

شاید شما هم جمله آشپزخانه قلب خانه است را شنیده باشید. این جمله نشان دهنده اهمیت آشپزخانه در خانه می‌باشد. بنابراین اگر می‌خواهید یک آشپزخانه زیبا داشته باشید، بهتر است نورپردازی آن را به صورت درست انجام دهید. یکی از روش‌های رایج، استفاده از نور هالوژن و یا نور خطی جهت نورپردازی سطح زیر کابینت به عنوان نور مخفی است. همچنین برای نورپردازی آشپزخانه از نور طبیعی غافل نشوید. بهتر است اگر در آشپزخانه خود پنجره دارید از آن استفاده کنید.

نورپردازی سقف راه‌پله

روش‌های مختلفی برای نورپردازی راه‌پله وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانید از یک لوستر بلند برای ساختمان‌های دوبلکس که سقف بلندی دارند استفاده کنید؛ و یا اگر راه‌پله مورد نظر بین طبقات یک ساختمان می‌باشد می‌توانید از چراغ‌های سقفی تایمر دار استفاده کنید.

نورپردازی سقف راه‌پله
نورپردازی سقف اتاق

نورپردازی سقف اتاق

به طور معمول بیش‌تر افراد از اتاق خواب خود برای استراحت کردن استفاده می‌کنند؛ بنابراین به نور ملایمی در جهت روشنایی کل احتیاج دارند؛ شما می‌توانید برای نورپردازی اتاق از لوستر اتاق استفاده کنید. همچنین می‌توانید از نورپردازی خطی در بخشی از سقف به عنوان چراغ شب خواب استفاده کنید.

نورپردازی عمومی

یکی از پرکاربردترین روش‌های نورپردازی سقف، نورپردازی عمومی است. چراکه با تابش ملایم خود همه فضا را پوشش می‌دهد و به طور معمول در فضاهای عمومی استفاده می‌شود. این نوع از نور باید توانایی روشن کردن فضا را به صورت یکنواخت داشته باشد همچنین از ایجاد سایه جلوگیری کند. اگر قصد روشن کردن نقطه خاصی را دارید این نورپردازی مناسب نمی‌باشد. در نورپردازی عمومی از لوستر، چراغ‌های آویز، پنل‌های سقفی، دیوارکوب، نور افکن وچراغ‌های توکاراستفاده می‌شود.

نورپردازی عمومی

☆ ★ ✮ ★ ☆

فروش انواع لوستر مدرن و آباژور رومیزی با مناسبترین قیمت در فرشگاه دهکده نور

☆ ★ ✮ ★ ☆

نورپردازی کابردی

نورپردازی کاربردی

به طور معمول نورپردازی کاربردی برای روشنایی بخش خاصی از فضا استفاده می‌شود. به عنوان مثال نصب یک چراغ در آشپزخانه برای روشنایی فضای آشپزی، نورپردازی کاربردی محسوب می‌شود.

نورپردازی تاکیدی

نورپردازی تاکیدی، همانگونه که از نامش پیداست در شرایطی استفاده می‌شود که بخواهیم توجه افراد را به بخش خاصی جلب کنیم. به طور معمول در آتلیه و گالری‌ها برای شاخص کردن تابلوهای عکس و یا آثار هنری از این روش نورپردازی استفاده می‌شود. همچنین تجهیزات مورد استفاده در این روش از نورپردازی قابل تنظیم است.

نورپردازی تاکیدی
نورپردازی دکوراتیو

نورپردازی دکوراتیو

نورپردازی دکوراتیو بیش‌تر برای خاص‌تر جلوه دادن فضا مورد نظر استفاده می‌شود و جنبه تزئینی دارد. این مدل از نورپردازی در جهت زیباتر جلوه دادن گل‌ها، مجسمه‌ها و به طور کلی هر آنچه که در حضور نور زیباتر به نظر برسد، استفاده می‌شود. نور هالوژن در سقف نقش دکوراتیو را دارد و سقف را مانند یک تابلو هنری زیبا می‌کند. این روش از نورپردازی بیش‌تر به صورت نور خطی و یا نور مخفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نورپردازی گچبری نیز شامل این نوع از نورپردازی است.

از مدل های جدید لوستر اتاق خواب  و چراغ سقفی در فروشگاه دهکده نور دیدن فرمائید

مدل نورپردازی سقف

همانگونه که پیش‌تر گفته شد، روش‌های متنوعی برای نورپردازی سقف وجود دارد. در واقع برای نورپردازی سقف از چراغ‌های مختلفی استفاده می‌شود. ما در ادامه مدل‌های مختلف نورپردازی را بررسی می‌کنیم.

نورپردازی سقف با هالوژن

استفاده از چراغ‌های هالوژن، یکی از روش‌های رایج و پرکاربرد در طراحی نورپردازی سقف است. از چراغ‌های هالوژن در جهت نورپردازی فضاهای مختلفی مانند آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی و… استفاده می‌کنند. نصب چراغ‌های هالوژن باعث می‌شود تا نور بسیار ملایمی در محیط منتشر شود همچنین فضا آرام‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد. در برخی از ایده‌های طراحی نورپردازی از ال‌ای دی نیز به صورت ترکیبی با هالوژن استفاده می‌شود. از مزایای لامپ‌های هالوژن سقفی می‌توان به کوچک و سبک بودن، طول عمر بالا، مصرف برق پایین و کیفیت نور خوب اشاره کرد.

نورپردازی سقف با هالوژن
نورپردازی خطی سقف

نورپردازی خطی سقف

یکی از روش‌های نوین و مدرن در جهت نورپردازی خانه، نورپردازی خطی در سقف است. این روش از نورپردازی برای نورپردازی سقف‌های کناف به خصوص در اتاق پذیرایی و اتاق نشیمن بسیار کاربردی است. به طور معمول در نورپردازی خطی از چراغ‌های ال‌ای دی و همچنین چراغ‌های خطی استفاده می‌شود. نورپردازی خطی در دو نوع توکار و روکار انجام می‌شود. شما می‌توانید با توجه به شرایط محیط مورد نظر از هر کدام از روش‌ها استفاده کنید.

نور مخفی در نورپردازی سقف آشپزخانه و پذیرایی

همانگونه که از نام این روش از نورپردازی مشخص است، منبع نور که در واقع همان چراغ است به صورت مخفی نصب شده است و فقط هاله‌ای از نور به چشم می‌خورد. به طور کلی نور مخفی در جهت نورپردازی عمومی و تامین نور استفاده نمی‌شود بلکه بیش‌تر جنبه تزئینی دارد. نورپردازی مخفی نیز در قسمت‌های مختلفی از خانه، مانند آشپزخانه و یا اتاق نشیمن استفاده می‌شود.

نور مخفی در نورپردازی سقف آشپزخانه و پذیرایی
نورپردازی پلکسی

نورپردازی سقف کاذب پلکسی

در ابتدا باید بگوییم سقف کاذب پلکسی یا همان سقف کاذب طلقی، نوعی سقف از جنس پلاستیک می‌باشد و ورقه‌های که در ساخت این نوع سقف استفاده می‌شود جنس‌های گوناگونی دارد مانند طلقی، پلکسی گلاس و… اما در ارتباط با نورپردازی سقف کاذب پلکسی، این نوع از نورپردازی معمولا در سقف آشپزخانه، لابی ساختمان‌ها، اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی استفاده می‌شود. همچنین در نورپردازی سقف کاذب پلکسی، نور به صورت لایه‌ای شفاف منتشر می‌شود.

کاربرد لوستر در نورپردازی سقف

یکی از وسیله‌های پرکاربرد که در بسیاری از خانه‌های لوکس و شیک استفاده می‌شود، لوستر است چراکه علاوه بر روشنایی عمومی فضا، یک اکسسوری تزئینی برای خانه‌ها محسوب می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید یک خانه لوکس و باکلاس داشته باشید استفاده از لوستر را فراموش نکنید.

کلام آخر

به طور کلی منابع نور در دو حالت طبیعی و مصنوعی وجود دارند. منبع نور طبیعی که خورشید است و نور مصنوعی توسط خود انسان تولید می‌شود و می‌توان جهت، میزان و نحوه تابش را مشخص کرد. در واقع انسان با استفاده از تجهیزات خاصی می‌تواند محیط مورد نظرش را نورپردازی کند. نورپردازی در محیط‌های گوناگونی مانند سقف خانه انجام می‌شود. نورپردازی سقف انواع و مدل‌های مختلفی دارد و سعی ما در این مقاله بر این بوده تا اطلاعات جامع و کاملی در ارتباط با انواع نورپردازی سقف در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

توجه: عکس مقالات سایت صرفا جهت ایده هستند.

برای دیدن محصولات موجود در فروشگاه وارد کانال تلگرامی و یا وارد دسته بنده های سایت شوید.