دهکده نور | فروش انواع محصولات روشنایی ، لوستر ، ریسه و لامپ
سبد خرید خالی است.

نحوه سیم کشی لوستر

نحوه سیم کشی لوستر

نحوه سیم کشی لوستر: لوسترها معمولا به صورت تک پل و دو پل هستند که سیم کشی هر کدام از آن‌‎ها کاملا متفاوت خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین مراحل نصب 💡لوستر همان انجام سیم کشی آن است، که باید کاملا منطقی و صحیح نصب شود؛ در صورتی که سیم کشی به درستی انجام نشود، اتصالی می‌‎شود و در نهایت فیوزه هم خواهد پرید. در ادامه مراحل انجام سیم کشی را به صورت کامل شرح می‌‎دهیم با ما همراه باشید.

🔥🔥مشاهده پر فروش ترین انواع کلاسیک و مدرن لوستر اتاق خواب 2022 🔥🔥

1.قطع کردن فیوز

اصلی‌ترین کاری که برای سیم کشی و نصب لوستر باید انجام شود این است که برق ساختمان را قطع کنید. بایستی برای هر کاری که به برق مربوط است برای مثال تعمیر دستگاه‎های برقی که در خانه وجود دارد، بایستی فیوز را قطع کنید تا جریان برق وجود نداشته باشد. پس از این که فیوز را قطع کردید با فاز متر جریان برق را چک کنید و مطمئن شوید که قطع شده است و سپس به سراغ سیم کشی لوستر بروید.

2.زنجیر لوستر را بررسی کنید

زمانی که یک لوستر ساخته می‌شود مقدار استانداردی زنجیر به آن وصل می‌کنند، که بتوان ارتفاع لوستر را تنظیم کرد. با توجه به این مسئله بایستی زمانی که زنجیرها را به‌هم وصل می‌کنید، بر اساس ارتفاعی که در نظر دارید، زنجیر را کوچک و یا بزرگ کنید. در صورتی که زنجیرهای لوستر بیشتر از حد نیاز بود می‌توانید با استفاده از انبردست، حلقه‌های آن را کم کنید.

بررسی زنجیر لوستر

3.لوستر را به قلاب سقف آویزان کنید

یکی دیگر از بخش‌های اصلی که برای نصب لوستر باید انجام شود، اتصال لوستر به قلاب است. اگر صاحب خانه برای سیم کشی منزل که در سقف انجام شده، قلاب نصب نکرده باشد، کار شما پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌شود؛ بنابراین لازم است که خودتان قلاب را تعبیه کنید. برای انجام این کار به دریل احتیاج است. در واقع لازم است که به کمک دریل مکان مورد نظر را سوراخ کنید و سپس یک قلاب محکم را به سقف رول پلاک کنید. پس انجام این کار بایستی که زنجیرهای لوستر را قلاب وصل کنید.

4.سیم کشی لوستر

یکی از حساس‎ترین و مهم‎ترین مراحل نصب لوستر انجام “سیم کشی لوستر” خواهد بود. یک سیم کشی دقیق و حرفه‎ای می‎تواند که طول عمر مفید لوستر را بالا ببرد. برای انجام سیم کشی لازم است به لوستر دقت کنید و بدانید که دو پل است یا تک پل است. لذا طریقه سیم کشی برای لوسترهای دو پل و تک پل کاملا متفاوت است و بایستی با دقت بسیار بالا و حساسیت بسیار بالایی سیم کشی را انجام داد.  

طریقه نصب برق لوستر

5.نحوه سیم کشی لوستر تک پل

کلیدی که برای این لوسترها استفاده می‌‎شود، تک پل است که در این حالت دو رشته سیم تک فاز و نول را مشاهده می‌کنید. برای این که سیم‌‎های برق را به سیم‌های لوستر متصل کنید به ترمینال‌های دوتایی احتیاج دارید. برای انجام این سیم کشی لازم است که سیم فازی را که در کلید وجود دارد را به تک تک سیم‌‎های فاز لوستر موجود در شاخه‌‎ها متصل کنید؛ و سیم نول موجود در کلید را هم به این صورت به تک تک سیم‌های نول لوستر موجود در شاخه‌های لوستر متصل کنید. 

 

اما گاهی اوقات ممکن است در لوستر سه رشته سیم مشاهده شود اما کلید مورد نظر تک پل باشد که در این صورت یک رشته سیم نول و یک رشته سیم فاز وجود دارند. در واقع در این صورت در لوسترهای سه سیم معمولا یک سیم برای نول و دو رشته دیگر برای فاز جفت شده‌اند. برای این سیم کشی سیم تکی را به عنوان نول در نظر بگیرید و سیم دوتایی را فاز در نظر بگیرید. در نهایت سیم نول را با استفاده از ترمینال دوتایی به سیم نولی که در سقف وجود دارد متصل کنید. پس از آن بایستی که سیم‌های جفت شده فاز را را لخت کنید و به‌هم متصل کنید، و آن را از طریق ترمینال دوتایی موجود به فاز موجود در سقف متصل کنید. 

سیم کشی لوستر تک پل

6.نحوه سیم کشی لوسترهای دوپل

لوستر دو پل یعنی این که کلید برقی که برای لوستر استفاده می‌شود به صورت دو پل است. در ساختار کلیدهای دو پل برای روشنایی لوستر از سه رشته سیم استفاده شده است؛ در حالت کلی دو رشته سیم دیده می‌‎شود چرا که دوتای آن‌ها به‌هم تابیده‌اند و یکی دیگر به صورت تک رشته و جدا از آن‌‎ها است. سیم تک رشته را به عنوان سیم سیم نول در نظر می‌گیرند و سیم جفت شده را به عنوان سیم فاز در نظر می‌گیرند. معمولا رنگ انتخاب شده برای سیم نول، آبی است و رنگ انتخابی برای فاز معمولا قرمز خواهد بود. زمانی که از کلیدهای دو پل برای لوسترها استفاده می‌شود، وقتی که یکی از کلیدها زده شود، تعدادی از لامپ‌های لوستر را می‌توان روشن و خاموش کرد؛

 

 اما اگر می‌خواهید که تمام لامپ‌های روی لوستر روشن و خاموش شوند بایستی که از هر دو پل استفاده کنید. برای انجام سیم کشی این لوسترها یا کلیدهای دو پل به ترمینال‌های سه تایی احتیاج خواهد بود. سیم‌های فاز و نول را توسط ترمینال‎های سه تایی به هم متصل کنید. ممکن است که بتوانید سیم‌‎های لوستر و سیم‌های برق ساختمان را بدون استفاده کردن از ترمینال به کمک چسب برق به هم متصل کنید؛ اما در این حالت ایمنی و استانداردهای سیم کشی رعایت نشده است و خسارت‌های جبران ناپذیری را به وجود می‌‎آورد؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما از ترمینال استفاده کنید. 

نقشه سیم کشی لوستر دوپل

7.سیم کشی داخلی لوستر

برای انجام این کار باید بدانید که معمولا لامپ‌ها به شکل سری به هم متصل می‎شوند و سپس یک سیم فاز از لوستر خارج می‎شود که انتهای این سیم به سقف می‌رسد؛ از آن طرف هم یعنی از سمت کلید یک سیم به سقف می‌رسد. اگر لوستر چند رشته‌ای باشد برای مثال دو رشته‌ه‎ای باشد، فاز یک رشته لامپ‌های سری شده را به هم وصل کنید که یک سیم مشترک از آن خارج می‌شود. لامپ‌های شاخه دیگر هم به کمک سیم به هم وصل می‌شوند و سیم مشترک از آن بیرون می‌آید و سپس به قسمت ترمینال می‌آید. در این صورت یک سیم دیگر به عنوان فاز از پل دیگر به آن وصل می‌شود؛ یک سیم نول هم به عنوان مشترکات بین تمام شاخه‌های لوستر وجود دارد.

سیم کشی لوستر دو پل

8.مرتب کردن محل نصب

در واقع اخرین مرحله این است که سیم‌های اضافه را به همراه زنجیر پنهان کنید تا از زیبایی لوستر کم نشود. زنبق را بالا ببرید و سیم‎های اضافه را در آن قرار دهید و سپس لوستر را به سقف بچسبانید و پیچ‌های آن را محکم کنید.

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*