لوستر باکارات

لوستر باکارات: یکی از اجزای مهم و موثر در دکوراسیون فضاهای داخلی در زمینه نورپردازی لوستر است. لوستر علاوه بر نقش خود در نورپردازی، باعث زیباسازی فضای مورد استفاده می‌شود. زمانی لوستر یک کالای اشرافی و بورژوایی محسوب می‌شد اما امروزه همگان قابلیت خریداری لوستر را برای منازل و فضاهای خود دارا هستند. یکی از قدیمی‌ترین برندهای تولید لوستر در جهان، برند باکارات BACCARAT فرانسه است که قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد و به دلیل توجه به اصالت، کیفیت، شکوه و زیبایی توانسته است بعد از گذشت سالیان طولانی؛ هم‌چنان به عنوان یکی از برندهای مطرح و محبوب در سراسر جهان باقی بماند؛ با وجود این‌که امروزه رقیبان زیادی در دنیای ساخت و طراحی لوستر وارد بازار شده‌اند؛ ولی همچنان لوستر باکارات به عنوان نماد زیبایی و جلوه‌گاه شکوه و اصالت سالیان سال است که خودنمایی می‌کند و مشتاقان خود را در سراسر جهان به دنبال طرح‌های خود می‌کشاند.

آشنایی با جدیدترین مدل‌های لوستر اتاق خواب

همه چیز درباره لوستر باکارات فرانسه

در سال ۱۷۶۴ یعنی حدود ۲۵۰ سال پیش، لویی پانزدهم به عنوان شاه فرانسه دستور تاسیس کارخانه‌ای را برای تولید شیشه کاری‌های متنوع و زیبا در شمال شرق فرانسه در منطقه‌ای به نام باکارا داد. بعد از آن کارخانه باکارا به تولید شیشه‌های طرح‌دار، آینه‌ها، لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای پرداخت تا این که در سال ۱۸۱۶ تولید کریستال هم به تولیدات هنری این کارخانه افزوده شد. لازم به ذکر است که محصولات کارخانه باکارا جز محصولات گران قیمت آن زمان بودند و فقط پادشاهان و اشراف آن زمان قادر به خریداری این محصولات برای تزیین قصرها و کاخ‌های خود بودند و خرید این محصولات از عهده مردم عادی خارج بود؛ زیرا که در این دوران لوستر نماد تجمل گرایی محسوب می‌شد.
از اواسط قرن ۲۰ به این طرف، باکارا روند کاری خود را تغییر داده و در کشورهای دیگر به تولید محصولات خود پرداخت و محصولات خود را افزایش داد. به این طریق بود که کم کم با افزایش میزان عرضه محصولات؛ امکان تهیه و خرید آن برای مردم عادی هم تسهیل شد. ولی باید توجه داشت که امروزه هم لوستر باکارات جز گران‌ترین لوسترهای بازار محسوب می‌شود. لوستر باکارات هنوز هم با تولید اقلام و محصولات شیشه‌ای لوکس و کریستالی به فعالیت خود در بازار مصرف کنندگان ادامه می‌دهد؛ ضمن این‌که علاوه بر چشم اندازی به سابقه و قدمت محصولات خود به نوآوری در سبک و آینده هم توجه ویژه نشان می‌دهد؛ در حال حاضر از طیف جواهر و سنگ‌های نیمه قیمتی در طراحی و تزیین محصولات لوستر باکارات استفاده می‌شود؛ دفتر اصلی باکارات هنوز در شهر پاریس است و محصولات آن بازارهای جهانی را در سیطره خود دارد.

💡 زیبایی دو چندان: خرید انواع لامپ فیلامنتی از دهکده نور 💡

لوستر باکارات فرانسه

انواع لوستر باکارات فرانسه

لوستر باکارات در انواع طرح‌ها و مدل‌های سقفی، شاخه‌ای، آویز، دیواری، خطی و طبقاتی تولید می‌شود. از خصوصیات تاریخی لوستر باکارات می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد؛ که نمادهای اصالت این لوستر محسوب می‌شود و بدون رعایت این نشانه‌ها نمی‌توان لوستر را باکارات نامید:
۱- بازوهای پیچ خورده از جنس شیشه یا کریستال با ظروف شیشه‌ای با طرح‌های مشبک
۲- کریستال‌های نوک تیز و دانه‌های کریستالی کوچک
۳- نقاط قرمز در طراحی لوستر
۴- زنگ کریستال
این نشانه‌ها در تمامی لوسترهای باکارات اصل جز نشانه‌های اصلی این برند هستند که مثل شناسنامه‌ای در تمام تولیدات اصلی باکارات دیده می‌شوند به گونه‌ای که انگار امضایی هستند که در پای تمام محصولات باکارات زده می‌شوند. 

این برند برای خود الزاماتی را مثل رعایت مشخصات ظاهری لوسترها از گذشته‌های دور تا به الان حفظ کرده است؛ به گونه‌ای که باکارات‌شناسان قادر هستند از روی این علائم و نشانه‌ها، میزان اصل بودن محصولات را تشخیص داده و نمونه‌های اصلی را از انواع محصولات بدلی یا قلابی تشخیص دهند. در ادامه این مقاله به صورت اختصار و به قدر مجال به معرفی انواع مدل‌های لوستر باکارات خواهیم پرداخت.

قطعات لوستر باکارات

اصولا لوسترها از قطعات اصلی شامل بدنه، تنه اصلی لوستر، کریستال‌های لوستر، سرپیچ اتصال، چراغ‌ها و شعله‌های لوستر و کلاهک تشکیل شده است. قطعه اصلی که باعث منحصر به فرد شدن این نوع از لوستر می‌گردد؛ کریستال‌های باکارات است؛ کلاهک‌های لوستر باکارات هم بسیار منحصر به فرد هستند.

لوستر سقفی باکارات

لوستر شاخه‌ای باکارات

لوستر شاخه‌ای از رایج‌ترین مدل‌های لوستر باکارات است که در منازل استفاده می‌شود. دسته‌بندی این لوستر بر اساس تعداد شاخه یا شعله‌های آن است. بیشترین تنوع لوسترهای باکارات در تولید لوسترهای شاخه‌های است در فضاهای بزرگتر برای ایجاد نورپردازی بیشتر باید از لوستر شاخه‌ای با تعداد شاخه‌های بیشتر استفاده کرد؛ لوسترهای شاخه‌ای طبقاتی برای تامین نور در تالارها یا سالن‌های خیلی بزرگ استفاده می‌شوند.

لوستر سقفی باکارات

لوسترهای سقفی باکارات در انواع و طرح‌های متنوع و متعددی تولید می‌شوند؛ این لوسترها در واقع از اصلی‌ترین طرح‌های لوستر هستند که کاربرد زیادی در همه منازل دارند. این نوع لوستر باکارات به صورت بی‌واسطه و مستقیم به سقف می‌چسبد و از این نظر برای بعضی از فضاها یا اکثر منازل که دارای سقف کوتاهی هستند انتخاب بسیار پسندیده‌ای محسوب می‌شود؛ این لوستر به دلیل این خاصیت، فضای زیادی را هم اشغال نمی‌کند. ضمنا لوستر سقفی باکارات برای نورپردازی در راهروها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا راهروها فضای خیلی زیادی ندارند.

لوستر دیواری باکارات

لوسترهای دیواری همان دیوارکوب‌ها هستند که دارای طرح‌ها و شکل‌های متنوعی هستند؛ این مدل از لوستر باکارات در سالن‌های پذیرایی برای کمک به لوستر اصلی در تامین نور کافی مورد استفاده قرار می‌گیرند و علاوه بر کاربری ویژه در تامین زیبایی دیوار و محیط هم نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنند. دیوارکوب‌ها عموما سایز خیلی بزرگی ندارند و تعداد چراغ‌ها یا شعله‌هایشان هم محدود است. در طراحی با لوستر دیواری باکارات باید به این موضوع توجه داشت که هماهنگی مناسبی بین طرح یا رنگ لوستر اصلی سالن با لوسترهای دیواری وجود داشته باشد.

لوستر آویز باکارات

در این نوع از لوستر باکارات؛ چراغ‌ها یا شعله‌های لوستر از سقف آویزان می‌شوند و شکل خاص و منحصر به فردی به سیستم روشنایی سالن مورد استفاده می‌دهند؛ این نوع از لوستر بیانگر سبک طراحی مدرن است و دست طراحان در طراحی‌های متنوع و خلاقانه در این مورد باز است.

لوستر طبقاتی باکارات

در این نوع از لوستر باکارات، نمای لوستر به صورتی است که شعله‌ها و چراغ‌ها در طبقات متعددی بیش از یک طبقه به بالا طرح‌ریزی شده‌اند؛ این امر باعث ایجاد نور یا انعکاس نور بیشتری خواهد شد؛ به دلیل این قابلیت این نوع از لوسترها برای سالن‌های بزرگ و یا تالارهای دارای سقف‌های بلند مناسب هستند.

لوستر خطی باکارات

از انواع لوسترهای پرکاربرد باکارات می‌توان به لوستر خطی یا لاینر باکارات اشاره کرد؛ در این طراحی، چراغ‌ها یا شعله‌های لوستر به صورت خطی و در یک ردیف قرار گرفته‌اند. این مدل از لوستر باکارات، برای بالای میز ناهارخوری بالای جزیره اپن آشپزخانه و یا در فضاهایی که دارای طول زیادی هستند استفاده می‌شوند.

لوستر باکارات ایرانی

لوستر باکارات همان‌طور که پیش‌تر در این مقاله اشاره شد، یک برند فرانسوی محسوب می‌شود. بنابراین به دلیل خاص بودن این برند و همین‌طور تعرفه‌های واردات آن و قیمت ارز لوستر گران قیمتی در ایران محسوب می‌شود؛ از همین رو برای این‌که ایرانیان هم بتوانند این لوستر زیبا را برای اماکن و منازل خود تهیه کنند؛ برندهای ایرانی این لوستر مشابه نمونه فرانسوی با یک کیفیت عالی که قابل رقابت با نمونه خارجی است در مملکت خودمان در حال حاضر تولید می‌شود. نمونه‌های باکارات ایرانی دارای مدل‌های مختلف؛ گارانتی و تضمین کیفیت محصول هستند. بر این اساس لوسترهای باکارات ایرانی با همان کیفیت ولی با هزینه‌های پایین‌تری تولید و عرضه می‌شوند که همگان قادر باشند از این محصولات باشکوه و مجلل برای زیباسازی و طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مورد نظر خود بهره ببرند.

تاریخ انتشار: 1401/12/07

 

توجه: عکس مقالات سایت صرفا جهت ایده هستند.

برای دیدن محصولات موجود در فروشگاه وارد کانال تلگرامی و یا وارد دسته بنده های سایت شوید.